Gry i inne rzeczy, które stworzył Grzegorz "GAD" Drozd
W tym miejscu powinna być drobna reklama. Proszę, wyłącz blokowanie reklam dla tej strony, to jedyny zarobek ze strony!

Qlki wer.1.1

Zrzuty ekranu

 shot  

Wymagania

 • system: DOS
 • procesor: Pentium 100MHz
 • pamięć: 16MB XMS
 • grafika: 640x480x15bit
 • dźwięk: Sound Blaster
 • obsługa: Mysz
 • miejsce na HDD: 3MB

Wasza ocena

 ocena 

3.5/5   [64 głosów]

Oceń:
 • gwiazdka
 • gwiazdkagwiazdka
 • gwiazdkagwiazdkagwiazdka
 • gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka
 • gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka

 

Opis

 Uwaga! Jest to stara wersja gry, dla DOS. Zobacz wersję dla Windows!!

Na pewno znasz grę w kulki. Jeśli nie, to musisz znać chociaż "kółko i krzyżyk", prawda? Zasady w kulkach są podobne. Na planszy 9x9 pól musisz ułożyć co najmniej 5 kulek w pionie, poziomie lub pod ukosem. Żeby nie było za łatwo, kulki pojawiają się w losowych miejscach planszy, po trzy sztuki, co każdą kolejkę. Wolno Ci przesuwać kulki po planszy, o ile w wybrane miejsce kulka może dojść bez przeskakiwania innych. To wszystko. Zasady są więc banalne. Powstało już wiele wersji tej gry. Zawsze jednak denerwował mnie fakt, że pole do popisu jest tu ogromne, a nikt tego nie umiał wykorzystać i szedł na łatwiznę. Gry były czasem ciekawe, ale zawsze brzydkie i po czasie robiły się nudne. To jest właśnie jeden z atutów tej wersji. Każda kulka ma blisko 300 klatek animacji. Dzięki temu zachowuje się jak żywa. To ziewa, to znowu robi głupie miny. Są bardzo zabawne, dzięki czemu gra może być nawet dla dzieci. Jednak znam wielu dorosłych lubiących tę zabawę. Drugą zaletą gry jest możliwość dowolnej konfiguracji rozgrywki. Możesz wybrać ilość kulek do ułożenia, ilość kolorów, rozmiary planszy itd. Dodatkowo gra wzbogacona jest o inną zasadę gry. Zamiast układania linii, układa się grupy kulek. Wydaje się dużo prostsze, lecz ułożenie grupy np. dwudziestu kulek chwilami graniczy z cudem. Oczywiście, jeśli ktoś woli standardową wersję, ona również tu jest. Aby gra nie stała się monotonna, za ułożenie większej ilości kulek, otrzymujesz różne bonusy, które możesz wykorzystać w dowolnym momencie. Zdarza się czasami też, że na planszy pojawia się bomba, która potrafi pokrzyżować wszystkie plany. Atrakcji jest więcej.

Gra zajmuje niestety sporo miejsca w pamięci przez dużą ilość klatek animacji, w wysokiej rozdzielczości i dodatkowo w 16 bitach, przemnożoną przez ilość kolorów kulek. Na grę starcza ok. 11 MB RAMu. Ale kto dziś nie ma co najmniej 16 MB? :) Ponieważ gra działa w trybie VESA (nie do końca standardowy tryb 15-sto bitowy), mogą pojawić się problemy na niektórych kartach graficznych.

Większości z was proponuję jednak ściągnięcie tej gry w wersji dla Windows - "Qlki dla windows", dostępnej oczywiście na tej stronie. Jest to praktycznie ta sama gra, jednak działająca już tylko w Windows, posiadajaca kilka ulepszeń w stosunku do wersji DOSowej. Wersja dla DOS pozostała na tej stronie właściwie tylko dla tych, którzy wciąż posiadają stare komputery i nie używają Windowsa (niewiele już takich osób zostało...:)

Pliki do pobrania

 

Wasze komentarze

 

Zombie [2009-09-16 00:01:06]

Do Łukasza: Teraz rozumiem. Obie gry się prawie od siebie nie różnią. Wersja pod DOS jest taka sama, tylko miała chyba nawet mniej opcji. Generalnie lepiej ściągnąć wersję pod Windows i nie zaprzątać głowy wersją dosową.

łukasz [2009-09-15 23:29:10]

Zombie Zapoznałem sie wcześniej oczywiście najpierw z opisem, ściągnąłem wersję dla Windows i tą, chciałem sprawdzić obie, jaka jest różnica w działaniu, może by pod dosbox poszło ale nie będę kombinował.

Zombie [2009-09-15 18:39:35]

Do Łukasza: dlatego pod Windows jest druga wersja tej gry, o czym wyraźnie jest napisane na stronie. Zobacz grę pt.: Qlki dla Windows - działają tylko w Windowsie, bez problemu. Pozdrawiam.

łukasz [2009-09-15 16:25:41]

Wypakowałem do osobnego folderu, uruchamiam, czarne i puste okno dosowe na sekundę sie włącza po czym znika, gra nie działa ;(

Paula:) [2005-03-15 22:06:55]

hmm grałam kiedys w kulki całkiem fajna gra zobczymy czy ta wersja jest tak samo dobra mam nadzieje ze tak :)

łączna liczba komentarzy: 5

Dopisz swój komentarz

 • Twoje imię
 • Dla zabezpieczenia przepisz ten ciąg znaków: ya7n4
 • Treść

Zobacz też podobne

 • Piłka
  Znana gra na kartce w piłkę nożną, z komputerem lub z kolegą [koleżanką?:)].
 • Odwracanka
  Stara jak świat gra, w której należy zapełnić planszę jednym kolorem, kilkając na dowolne pole, dookoła którego cztery pola również zmieniają kolor na przeciwny. Opcje pozwalają na wybór dowolnego rozmiaru planszy i wybór od jednego do trzech kolorów na planszy.
 • Gadlaxian - e klasik gejm rimejk wer.1.0
  Nowe wykonanie bardzo starej już gry Galaxian. Grę tę można pamiętać jeszcze z automatów. Poruszając się małą rakietką strzelasz do hord wrogów. Gra, choć prosta, potrafi wciągnąć. Ładna renderowana grafika i dźwięki na SB na nowo ożywią każdego miłośnika starych gier.
 • Retrofire ver.1.3.1
  Mocno wzbogacone połączenie dawnego Landera z Rescue on Fractalus (lub Behind Jaggi Lines, z małego Atari), wszystko w całkowicie trójwymiarowej grafice, z przyjemnymi dźwiękami 3D i klimatyczną muzyką. Latając lądownikiem ratujesz ludzi i strzelasz do wrogich dział oraz myśliwców. Całość umieszczona w 99-etapowym scenariuszu!
 << powrót   Odwiedzin: 9594 razy.
© 1998-2023 Grzegorz Drozd